ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
0 comments

Γράφει ιστορία η Εθνική Ελλάδας στο Μουντιάλ

| 25/06/2014

AΘΗΝΑ | Μεγάλη ιστορική στιγμή όσον αφορά στη συμμετοχή της Εθνικής Ελλάδας στο παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου, καθώς πέρασε στους “16” του Μουντιάλ, μετά την ιστορική μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ακτής Ελεφαντοστού. Την Κυριακή 29 Ιουνίου θα αντιμετωπίσει στο Ρεσίφε την Κόστα Ρίκα.

Η Εθνική Ελλάδας, κάνοντας το καλύτερό της παιχνίδι στα γήπεδα της Βραζιλίας, προηγήθηκε 1-0 στο 42′ με πλασέ του Σάμαρη. Στο 74′ οι Αφρικανοί ισοφάρισαν με τον Μπονί, αλλά στο 92′ ήρθε η ανατροπή του Σαμαρά και η εκτέλεση του πέναλτι για τη σημαντικότερη, μετά το Euro 2004, νίκη της Εθνικής. Πριν καν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα ο Σάντος είχε ήδη χάσει δύο από τους παίκτες που επέλεξε να ξεκινήσουν και η ελληνική ομάδα. Στο 12ο λεπτό ο Σάμαρης πήρε τη θέση του Κονέ, που ένιωσε ένα «τσίμπημα» και βγήκε για να μη ρισκάρει μεγαλύτερη ζημιά, ενώ στο 24΄ o Καρνέζης άφησε τη θέση του στον Γλύκο.

Η πρώτη επίσκεψη της εθνικής στα καρέ των Αφρικανών έγινε στο 13΄ με τη μπαλιά του Τοροσίδη στη μικρή περιοχή να φέρνει το Σαλπιγγίδη σε θέση βολής, αλλά ο Μπαρί με έγκαιρη έξοδο έπεσε στα πόδια του διεθνή άσου και μπλόκαρε. Μέσα σ΄ όλα η Ελλάδα στάθηκε άτυχη για τρίτη φορά στο 33΄. Σε εξαιρετική αντεπίθεση που έγινε και ασίστ του Σαμαρά, ο Χολέμπας έπιασε το σουτ με το δεξί κι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, η εθνική κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο έξω από την περιοχή, ο Καραγκούνης το εκτέλεσε κι ο Μπαρί μπλόκαρε.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, όμως, ήρθε το πρώτο γκολ της Ελλάδας στο 20ο παγκόσμιο κύπελλο. Από το λάθος των παικτών της Ακτής έξω από την περιοχή, Σαμαράς και Σάμαρης άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο αμυντικός μέσος του Ολυμπιακού στην 5η του συμμετοχή με το εθνόσημο πλάσαρε υποδειγματικά το Μπαρί κι έκανε το 1-0.

Η Εθνική κυριαρχούσε και στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τους αντιπάλους, τους οποίους απείλησε με δεύτερο γκολ στα μόλις άουτ σουτ του Χριστοδουλόπουλου (46΄, 54΄) και του Σαλπιγγίδη (58΄), που έβγαλε σε κόρνερ ο Μπαρί, ενώ στο 68΄ το ασύλληπτο βολέ του Καραγκούνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά οι Αφρικανοί έφτασαν στο 1-1 στο 74΄ με το Μπονί να πλασάρει το Γλύκο, μετά την ασίστ του Ζερβίνιο, στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των Αφρικανών στο παιχνίδι. Τρίτο δοκάρι για την Ελλάδα, αυτή την φορά από τη σέντρα σουτ του Τοροσίδη στο 80΄. Ωστόσο ο Σαμαράς στο 93΄ έπεσε στη μεγάλη περιοχή περισσότερο επειδή σκόνταψε στο πόδι του Σιό και λιγότερο γιατί ανατράπηκε, ο Βέρα υπέδειξε πέναλτι και ο στράικερ της Σέλτικ έστειλε την Ελλάδα στους «16« του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Διαιτητής: Κάρλος Βέρα (Ισημερινός)

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): 1. Ορέστης Καρνέζης (24΄ 12. Παναγιώτης Γλύκος), 15. Βασίλης Τοροσίδης, 19. Σωκράτης Παπασταθόπουλος, 4. Κώστας Μανωλάς, 20. Χοσέ Χολέμπας, 10. Γιώργος Καραγκούνης (78΄ 17. Φάνης Γκέκας), 2. Γιάννης Μανιάτης, 16. Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, 8. Παναγιώτης Κονέ (12΄ 22. Ανδρέας Σάμαρης), 14. Δημήτρης Σαλπιγγίδης, 7. Γιώργος Σαμαράς.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Σαμπρί Λαμουσί): 1. Μπουμπακάρ Μπαρί, 17. Σέρζ Οριέ, 4. Κόλο Τουρέ, 22. Σουλεϊμάν Μπάμπα, 3. Αρθουρ Μποκά, 9. Σεκ Ισμαελ Τιοτέ (60΄ 12. Βίλφριντ Μπονί), 20. Τζόφρι Ντιέ, 19. Γιάγια Τουρέ, 8. Σάλομον Καλού, 10. Ζερβίνιο (83΄ 21. Τζιοβάνι Σιό), 11. Ντιντιέ Ντρογκμπά (78΄ 14. Ισμαέλ Ντιομαντέ).