ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
0 comments

Ιστορία γράφει στους Ολυμπιακούς η Κορακάκη

| 09/08/2016

ΡΙΟ-ΑΘΗΝΑ | Ιστορία συνεχίζει να γράφει η Αννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Ζανέιρο, καθώς μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 10μ. αεροβόλο, στην σκοποβολή, την Τρίτη το βράδυ κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στα 25μ. πιστόλι.

Η 20χρονη πρωταθλήτρια έγραψε ιστορία μια και είναι η πρώτη μετά από 100 χρόνια που κατακτά δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση – τελευταίος ήταν ο Κωνσταντίνος Τσικλητήρας το 1912 στη Στοκχόλμη.

Η Αννα Κορακάκη, στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης στο πιστόλι 25 μέτρων νικώντας στον τελικό 8-6 τη Γερμανίδα Μόνικα Καρς. Είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η νεαρή πρωταθλήτρια από τη Δράμα, στην πιο απρόσμενη επιτυχία της Ελλάδας τις τελευταίες δεκαετίες.

Σημειώνεται ότι είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας μετά από δώδεκα χρόνια, αφού τόσο στο Πεκίνο (2008) όσο και στο Λονδίνο (2012) η χώρα μας είχε περιοριστεί σε ασημένια και χάλκινα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετή Χάιντι Γκέρμπερ που νίκησε 8-4 την Κινέζα Ζανγκ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.

“Οχι δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμη το μέγεθος της επιτυχίας”, τόνισε η νεαρή αθλήτρια στις πρώτες της δηλώσεις στον απεσταλμένο της ΕΡΤ και κάλεσε τα νέα παιδιά: “Να ασχοληθούν με την σκοποβολή, να ασχοληθούν γενικότερα με τον αθλητισμό καταρχήν και έπειτα με τον πρωταθλητισμό, ο αθλητισμός είναι υγιής, ο πρωταθλητισμός όχι”, κατέληξε. Μια ιδιαίτερα σπουδαία δήλωση- παρακαταθήκη για τους νέους.