ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
0 comments

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον αιώνιο αντίπαλό του

| 01/11/2013

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, χάρη σε πλασέ του Κώστα Μήτρογλου (φωτ.), στο 90ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν αυτοί προβάδισμα στο σκορ.

Καθώς τα λεπτά κυλούσαν, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε διαρκώς και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό μακρυά από τα καρέ του Καπίνο, κάτι που το πέτυχε μέχρι την στιγμή που ο Μήτρογλου “ξεγλίστρησε” από τον Σίλντενφελντ. Λίγα λεπτά πριν ο διαιτητής Μάνταλος σφυρίξει την λήξη του παιχνιδιού, ο Μήτρογλου με σουτ από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1 και χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλό του.

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Ρισβάνης, Σιλντενφελντ, Ζέκα Πράνιτς, Μέντες, Λαγός (73’ Αμπεΐντ), Φιγκερόα (85’ Κλωναρίδης), Μπεργκ.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Φουστέρ (91’ Εντιγκά), Κάμπελ (62’ Γιαταμπαρέ), Σαβιόλα (66’ Βάις), Μήτρογλου.